Jak przestać przejmować się myślami o pracy? Szczególnie w trakcie urlopu?

Spróbuj zasady 5xZ!

Koncepcja work-life balance mimo swojej szlachetnej misji może stać się także kolejnym „biczem” wykorzystywanym do samokrytycyzmu i narzucania sobie sztywnych i nienaturalnych zasad podziału życia i pracy. Tak, jakby praca nie była elementem naszego życia, tylko czymś obcym, co powinniśmy kontrolować i nie pozwalać przelewać się poza wymyślone przez nas ramy.

Napięcia w temacie work-life balance odczuwam szczególnie przed urlopami moich Klientów, którzy obawiają się, czy będą w stanie wykorzystać swój czas wolny właściwie i czy przypadkiem, jakaś myśl o pracy nie zaburzy im idealnej wizji urlopu.

[interact id="63039f1e25b1e80018d409b7" type="quiz" mobile="false"]

Myślenie o pracy nie musi być złe i nie musi oznaczać zrujnowanego urlopu!

Serio! Sporo moich Klientów obawia się tego, że podczas urlopu będą myśleć o pracy. Uważają, że jest to coś złego, co świadczy o tym, że „nie widzą życia poza pracą”, albo „nie potrafią odpoczywać”. Ogólnie często spotykam się w swoim wirtualnym gabinecie z rozpaczliwymi próbami oddzielenia pracy od życia prywatnego, tak jakby dało się postawić mur, tak jak pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Wschodnim. Niestety nieznośne myśli, podobnie zresztą jak mieszkańcy Berlina w czasie istnienia muru, cały czas próbują się przedostawać to na jedną, to na drugą stronę.

 

Mimo wielu naszych porażek w zakresie kontroli myśli, bardzo trudno nam uwierzyć w to, że odpuszczenie tej kontroli i akceptacja tego, co dzieje się w naszym umyśle jest dużo skuteczniejszym sposobem na życie.  Nie wierzysz? Spróbuj poniższego ćwiczenia.

Jeżeli faktycznie skupiłeś/aś się na wykonaniu powyższych ćwiczeń powinnaś/powinieneś doświadczyć paradoksu w funkcjonowaniu umysłu – im bardziej nie chcesz o czymś myśleć, tym bardziej o tym myślisz. A im bardziej chcesz o czymś myśleć, tym trudniej Ci się na tym skupić :P.

Dlatego jeśli nie chcesz mieć poczucia ciągłego odganiania myśli związanych z pracą na urlopie spróbuj postępować zgodnie z zasadą 5 Z:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Obserwuj mnie na social media:

Książki, które pomogą Ci w pracy z Twoimi myślami:

1. „Burza w Twojej głowie. Przerwij błędne koło negatywnych myśli” David A. Clark

2. „W pułapce myśli” Spencer Smith, Steven C. Hayes

Facebook
Twitter
LinkedIn
Group 6 CopyCreated with Sketch.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby  ułatwić Ci korzystanie z treści. Jeżeli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies przez stronę, opuść ją lub aktywuj odpowiednie ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Więcej o wykorzystaniu Twoich danych na stronie przeczytasz w Polityce prywatności.